Dom i Ogród

Zrób to sam dekoracje świąteczne z recyklingu

  • 25 marca, 2024
  • 3 min read
Zrób to sam dekoracje świąteczne z recyklingu

Zrób to sam dekoracje świąteczne z recyklingu

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, spotkań z bliskimi i pięknych dekoracji. Jednak często przygotowania do świąt wiążą się z dużymi wydatkami, a także generują ogromną ilość odpadów. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na tworzenie własnych dekoracji świątecznych z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również świetny sposób na spędzenie czasu w gronie rodziny i stworzenie unikatowych ozdób.

Jednym z najprostszych sposobów na wykorzystanie odpadów do stworzenia świątecznych dekoracji jest wykonanie girlandy z papierowych kółek. Wystarczy pokroić kolorowe paski papieru na równe kawałki, skleić je ze sobą w formie koła i połączyć w długą girlandę. Można również użyć do tego celu zużytych gazet lub kolorowych magazynów. Efekt będzie nie tylko oryginalny, ale także bardzo efektowny.

Twórz piękne ozdoby ze starych butelek

Stare butelki po napojach mogą stać się bazą dla wielu ciekawych dekoracji świątecznych. Można je pomalować farbami w kolorach nawiązujących do świątecznej atmosfery, a następnie ozdobić je brokatem lub nakleić na nie kolorowe taśmy. Tak przygotowane butelki można wykorzystać jako wazony na choinkę lub stworzyć z nich piękne lampiony. Wystarczy włożyć do środka małą świeczkę i gotowe – efektowna dekoracja gotowa!

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie starych butelek jest wykonanie z nich bałwanków. Wystarczy pomalować butelki na biało, dodać oczy i usta z czarnego filcu oraz czerwoną chusteczkę wokół szyi. Bałwanki można ustawić na parapecie lub w ogrodzie, tworząc urocze grupy.

Stwórz unikatowe ozdoby z makulatury

Makulatura to jeden z najczęściej występujących odpadów w naszych domach. Jednak zamiast wyrzucać ją do kosza, można wykorzystać ją do stworzenia pięknych dekoracji świątecznych. Z pomocą przyjdzie tutaj technika quillingu – sztuka zwijania papieru w różne kształty. Z pasków papieru można stworzyć gwiazdki, aniołki, choinki czy inne symbole świąteczne. Następnie wystarczy je skleić i ozdobić brokatem lub kolorowymi taśmami.

Innym sposobem na wykorzystanie makulatury jest wykonanie z niej papierowych bombek. Wystarczy pokroić paski papieru w różne długości, skręcić je w ruloniki i skleić w kształt bombki. Następnie można ją pomalować farbami lub ozdobić brokatem. Takie bombki będą nie tylko piękną dekoracją, ale także świetnym pretekstem do wspólnego spędzenia czasu z rodziną.

About Author

Redakcja

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *